Asi jedna z najviac nedocenených techník v oblasti reálneho boja je využitie sily ľudského hlasu. Správne vytrénovaný hlas sa môže stať veľmi dôležitou súčasťou bojového arzenálu, prepája nášho ducha s telesnou schránkou. Isto si spomeniete na športy, kde sa do jedného krátkeho okamihu sústredí maximálna sila celého tela a tento výkon je vo vysokej miere podporený hlasovým prejavom (tenis, vrh guľou, karate, kendó a pod.).
Je dôležité sa naučiť a natrénovať rôzne modulácie tónu hlasu. Môže sa to zdať jednoduché, ale v bojovom strese a v návale adrenalínu sa naše hlasivky stiahnu a fungujú odlišne ako v bežnom živote (isto si pamätáte z detstva, ako sa vám „stratil“ hlas, keď na vás kričal či vyvíjal tlak učiteľ). Bez tejto zručnosti v reálnom strese budete veľmi obmedzený. Správny spôsob komunikácie je prvým a dôležitým krokom ako získať prevahu nad nepriateľom bez použitia päste, noža či pištole.
Čo všetko má toto spoločné s bojom? Skoro všetko. Zmyslom každého bojového konfliktu je jeho ukončenie, samozrejme v náš prospech. Inak povedané, chceme súpera úplne ovládnuť. Správnym ovládaním hlasu získavame obrovskú výhodu a možnosť kontrolovať situáciu, v ktorej bojujeme. Môžete sa napríklad útočníka, ktorý od vás žiada vašu peňaženku, spýtať či che aj drobné, čím odvedieme jeho pozornosť. Uistíte ho, že ste sa podriadili, a to všetko môžete využiť na váš protiútok. Môžete na neho aj zakričať a nariadiť mu aby prestal, alebo si kľakol (iste poznáte z akčných filmov výkrik “On your knees!!!“).
Túto zručnosť môžete získať pri tréningu, tu máte príležitosť sponzať reakcie svojho tela a fungovanie hlasiviek v strese. V druhom rade sa naučíte základné výrazivo, ktoré v boji budete používať. Na vymýšľanie a hľadanie správnych slov počas konfliktu už možno (alebo skôr isto) čas nebude. Počas tréningu prídete na to, že v strese sa ťažko rozpráva, preto nebudete tvoriť “básničky”, ale len jednoduché, holé vety. Tie sa treba naučiť a pravidelne trénovať. Zmenou intonácie a modulácie hlasu zaženiete súpera do defenzívy, čím prejdete do protiútoku.
Medziľudská komunikácia zostáva len zo 7% zo slov a ich skutočného obsahu, ďalších 40% je to informácia zo spôsobu, akým sú tieto slová vyslovené, ostatok sú gestá, postoje a mimika teda reč tela. Celá táto „veda“ nie je nič nové pod slnkom. Práca s hlasom je známa od Antiky, kde ju nazvali rétorikou. V priebehu vekov ju používali a dodnes používajú rôzne profesie od politiky cez hercov a psychoterapeutov až k predajcom.
Aj na tomto príklade môžete vidieť, že hlas je nástroj, ktorý nám môže pomôcť pri boji. Tak prečo ho nevyužiť?